در راستای تقویت کتابخانه‌های مدارس و توسعه فرهنگ کتاب‌خوانی، اداره فرهنگی هنری آموزش‌وپرورش استان اصفهان با همکاری اولیای محترم، دانش‌آموزان عزیز و نهادهای فرهنگی، طرح « نذر کتاب، نذر اندیشه » را برگزار می‌نماید.

به گزارش اداره اطلاع‌رسانی و روابط‌عمومی اداره کل آموزش‌وپرورش استان اصفهان مرتضی شکری رئیس اداره فرهنگی هنری، اردوها و فضاهای پرورشی آموزش‌وپرورش استان اصفهان با اعلام این خبر افزود: سنت‌های مختلفی در بین مردم شیعه ایران رواج داشته که هر یک از این سنت‌ها ریشه در اعتقادات و فرهنگ مردم این مرزوبوم دارد و یکی از این سنت‌ها، سنت حسنه «نذر» بوده که از دیرباز جایگاه ویژه‌ای در بین مردم کشور داشته است.

وی گفت: یکی از نذرهایی که می‌تواند در تأمین غذای روح افراد جامعه تأثیرگذار باشد «نذر کتاب» است، این نوع نذر علاوه بر ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی می‌تواند با در اختیار قراردادن کتاب‌های مفید در اعتلای آگاهی افراد جامعه به‌ویژه دانش‌آموزان تأثیرگذار باشد و افراد می‌توانند با مطالعه یک کتاب برخی از مشکلات فرهنگی و اجتماعی خود را حل کنند.

شکری با اشاره به افزایش قیمت کتاب و عدم وجود اعتبار برای خرید کتاب و اختصاص به مدارس اظهار داشت: در این طرح قرار است با کمک اولیا و دانش‌آموزان داوطلب و علاقه‌مند، هر دانش‌آموز، کتاب‌های مطالعه شده و فاقد استفاده در منزل را به مدرسه محل تحصیل خود هدیه می‌نماید و مسئولین مدارس کُتب مناسب با هر پایه و دوره تحصیلی را در کتابخانه‌های آموزشگاهی و کلاسی مدرسه خود، تفکیک و تقسیم‌بندی می‌نمایند.

وی افزود: برنامه‌ریزی‌شده است با تشکیل کمیته‌هایی در سطح ادارات چهل و یک گانه آموزش‌وپرورش مناطق و نواحی استان، کتاب‌های مازاد در هر دوره تحصیلی به اداره آموزش‌وپرورش منطقه تحویل تا به مدارس نیازمند ارسال شود و کتاب‌های اضافه در سطح استان همراه با کتاب‌های اهدایی از افراد و نهادهای فرهنگی به مدارس عشایری اهدا خواهد شد.

رئیس اداره فرهنگی هنری، اردوها و فضاهای پرورشی آموزش‌وپرورش استان اصفهان از افراد خیر، اشخاص حقیقی و حقوقی، نهادها و دستگاه‌های فرهنگی خواست با مشارکت در این حرکت فرهنگی سهمی در نذر اندیشه داشته باشند و کتاب‌های خود را در تاریخ بین 24 تا 30 آبان به نزدیک‌ترین مدرسه محل زندگی خود هدیه نمایند.
 


test